Trend

Türk Havacılık Sanayi Tarihinde Bir Devrim: Türk İHA ve SİHA’ları (Akıncı – TB2)

Selçuk Bayraktar Kimdir? (Akıncı – TB2)

Selçuk Bayraktar, 1979 yılında İstanbul’un Sarıyer ilçesinde dünyaya gelmiştir. Memleketi Trabzon olan Bayraktar, Özdemir – Canan Bayraktar çiftinin ikinci evlatları olarak dünyaya geldi. İlkokulu doğduğu yerde, İstanbul Sarıyer’de okudu, bu okulu başarıyla bitirdikten sonra Robert Koleji’ne yazıldı. Robert kolejinden ise 1997 yılında mezun oldu. Robert Koleji’nden mezun olduğu sene İstanbul Teknik Üniversitesi (İTÜ)’de Elektronik  Haberleşme Mühendisliği bölümüne başladı.

selcuk-bayraktar
selcuk-bayraktar

Amerikada havacılık alanında uzun süre eğitim aldıktan sonra 2007 senesinde tekrar Türkiye’ye döndü. Çok zaman geçmeden Baykar Savunma‘nın teknik müdürü olarak işe başladı. Burada insansız hava araçları üzerine çok önemli çalışmalar yapmış, Hava Araçları İçin Otomatik İniş-Kalkış Sistemi, Değişen Çalışma Şartlarını Algılayabilen Elektromekanik Servo Motor Kontrollü Eyleyici Sistemi Ve Kontrol Metodu,Üç Yedekli Uçuş Kontrol Sistemi, EKG Cihazı gibi teknolojik aletlerin patentlerinin sahibidir. Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın kızı Sümeyye Erdoğan ile 2016 yılında evlenmiştir, 2 çocuk babasıdır.

Bayraktar TB-2 Nedir?

Türkiye menşeili Baykar Savunma firması tarafından üretilen İHA (İnsansız Hava Aracı)dır. İlk olarak 14 Haziran 2014 yılında tam kapasiye ile gerçekleştirilen uçus testi ile 27,030 feet yüksekliğe çıkmış daha sonra 5-6 ağustos tarihlerinde yapılan uçuş testleri ile 18000 feet yükseklikte 4040 km kat etmiş 24 saat 34 dakika hava kalmayı başarmıştır. 2015 yılının 17 aralık tarihinde testlerde kullanılan 2 adet Roketsan’ın üretmiş olduğu güdümlü füzeler yüklü iken yapılmış atış testinde 100% isabet ile hedeflerini tam başarı ile vurmuştur.

Bayraktar TB-2
Bayraktar TB-2

Bayraktar TB-2, Üretim yapan firmanın Araştırma Geliştirme ekibi tarafından sivil ve askeri havacılık şartlarına ve standartlarına uygun olarak tasarlanmış, bütün alt yapısı ise Türkiye’de üretilmiştir. 2015 senesinde Türk Ordusu envanterine dahil edilmiştir, TSK Tarafından yapılan çeşitli operasyonlarda, Suriye sınırlarında ve Libya’daki askeri operasyonlarda aktif olarak kullanılmıştır. Türk ordusu ile birlikte satışını yaptığımız ülkelerden Katar ve Ukrayna orduları da bu sistemi operasyonlarında kullanmaktadırlar.

Bayraktar Akıncı Nedir?

Bayraktar Akıncı, yine Baykar Savunma firması tarafından geliştirilme aşamaları devam etmekte olan, yüksek irtifada maksimum dayanıklılığa ve dirence sahip SİHA (Silahlı İnsansız Hava Aracı)dır. Yeni güncellemeler ile birlikte turboprop motor ile adından söz ettiren Bayraktar Akıncı, böylece yaklaşık 1.5 ton yük taşıma kapasitesine sahip olmuştur, toplam ağırlığı 4.5 tondur. Selçuk Bayraktar bu aracı,  ilk olarak 2018 yılının haziran ayında duyurmuştur.

bayraktar-akıncı
bayraktar-akıncı

Bayraktar Akıncı’nın ilk motor testleri 2019 yılının Eylül ayında yapıldı, Eksik kalan testleri de tamamlandıktan sonra TSK’nın Çorlu’da bulunan Hava Meydan Komutanlığı tesislerine götürüldü. 2019 yılının aralık ayında ise otonom sistem testleri olarak otomatik taksi ve kalkış yaptıktan sonra ilk uçuşunu 16 dakika süren başarılı bir şekilde tamamladı. Bayraktar Akıncı, 400 kg iç yük ve 950 kg dış yük kapasitesi ile toplam 1350 kg taşıma kapasitesine erişmiştir. İki adet turboprop motor (340 kW-450 hp) ile desteklenen Akıncı, azami 5.5 ton ile kalkış yapabilir. Kanat açıklık mesafesi 20 metredir, kanatlarının her biri 200hp veya 750hp gücünde çift motor ile çalışabilecek şekilde tasarlanmıştır.

Ülkemiz son zamanlarda ürettiği yerli ve milli askeri alandaki araçları ile Dünya’ya kendisinden söz ettirmeyi başarıyor. Roketsan, Havelsan, TUSAŞ. TUİ, Nurol Makina, TEI, Alp Havacılık, Aselsan gibi firmalar sürekli olarak askeri ve sivil alanlarda üretimlerini son hızıyla devam ettiriyor. Yazılanlar firmaların hepsi yerli olduğu için sürekli olarak yerli ve milli üretim yapmaktadırlar. Nurol makina, geliştirdiği kara araçları ile TSK’nın envanterini güçlendirirken, Roketsan, Havelsan gibi firmalarımız da bu araçlara mühimmat desteği veriyorlar. Aselsan, ülkemizin savunma sanayi alanındaki ihtiyaçlarını göz önünde bulundurarak, bu ihtiyaçların tamamı ile yerli ve milli olarak karşılanması amacı ile 1975 senesinde Türk halkının bağışları ile kurulmuştur. Türk Silahlı Kuvvetlerini Güçlendirme Vakfı öncülüğünde, projelerini hayata geçirmiştir. Firmanın asıl amacı, gelişmiş teknoljileri özgün olarak üretmek ve ülke çıkarları doğrultusunda kullanmaktır. Havelsan, (Hava Elektronik Sanayii) TSK’nın yazılım alanındaki eksiklerini ve ihtiyaçlarını gidermek amacı ile, 1982 yılında Türk Silahlı Kuvvetleri Güçlendirme Vaktı’nın destekleri ile kurulmuştur, günümüzde de hala oraya aittir. Merkezi Ankara’dadır. Genel olarak TSK’nın ihtiyaçlarını giderme amacı ile çalışır.

Bu yazımız da ilginizi çekebilir:

Savunma Sanayii’nin Gelişimine Özgün Bir Örnek: ATAK Helikopteri 

Dünya’da İslami Bankacılık Uygulamaları

 

 

 

 

Ömer Burak Karatay

Uzun zamandır bildiklerini siz değerli kullanıcılarımıza aktarmaktan mutluluk duyan, araştırıp öğrendikçe bu siteye yazıp diğer insanların da bilgilenmelerini sağlamaktan zevk alan bir yönetici ve yazar. Ekonomi alanındaki gelişmeler / bilgilendirici metinler için www.ekodemi.com'a davetlisiniz. Bizlere her türlü fikir, istek ve şikayetlerinizi [email protected] üzerinden; markalarınızı değerlendirmek ve binlerce tekil kullanıcıya reklamınızı yapmak için [email protected] adreslerinden benimle iletişime geçebilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen reklam engelleyiciyi devre dışı bırakarak bizi desteklemeyi düşünün