Hollywood Sineması'nda Masonik Semboller Ve Örnek Filmler…

“Günümüzde egemen olan sinema anlayışının kökeninde Hollywood bulunur. Oysa Hollywood, nihayetinde, genel olarak yasal bir hizmetçisi olduğu Amerikan İmparatorluğu olmadan bu biçimde var olamazdı.” Dünü ve bugünü, türleri, sanatçıları ve mitologyası ile Amerikan sineması Türkiye‟de ve dünyada en fazla bilinen ve izlenen ülke sinemasıdır. Beğenilsin ya da beğenilmesin, yerilsin ya da övgü konusu olsun Amerikan sineması her ülke sinemasının başında daima bir rakip ve dolayısıyla bir tehlike olmuştur. Dün için geçerli olan bugün de geçerliliğini korumaktadır. Amerikan sineması, 1920‟li yılların ortalarına doğru, dünyada iyice yaygınlaşır, o dönemde popüler olan Avrupa sinemaları (Fransız, İtalyan, Alman) ile ilk savaşını verir, ancak Avrupa Sineması Amerikan Sineması karşısında yenik düşer. Amerikan sineması gücünü artırarak tüm dünyada dağıtım ağları kurar. “Amerikan sineması dev bir sanayidir, sinemanın en güçlü ve gerçek sanayisidir, ancak –bu sanayinin amaç ve hedefleri çerçevesinde- bir kültür‟ü yayan, bir ünü yayan, bir yaşam tarzı‟nı (Amerikan Way of Life) tanıtan, pazarlayan ve siyasal baskıların, pazar kapmaların paraleli içinde kabul ettiren bir Düş Fabrikası‟dır.”(Dream Factory). Amerikan sineması bir sanayidir, sinema ise bir sanayi koluna dayanan ve kültür, düşünce yaratıcısı ve sunucusu olan Yedinci Sanat‟tır. İşlevi gereği Amerikan sineması, başkaca ülke sinemalarının çok ötesinde, bir kültür elçisi kimliğindedir. Kendi ulusal kültürünü sunduğunda evrenselleşir ve evrensel olabilmek için ulusallığından, ulusal çıkarlarından ödün vermez. Amerikan emperyalizminin doğasının, Hollywood‘un ABD‘nin halkla ilişkiler görevlisi olmadığına inandırmak için made in USA sinemayı, şöyle ya da böyle bozmadığını ileri sürmek, buna inanmak ya da inandırmak için, ya bilincini yitirmiş olmak, ya da gözlerini kapamak gerekir. Büyük ABD tröstleri tarafından finanse edilen Kaliforniya metropolünün, Amerika’nın gücünü ideolojik araçlarla pekiştirme görevi olduğu da apaçık(…) Şurası kesin ki, sinema sayesinde, Amerikan kaynaklı medyalar ve Amerikan hayranlığı bir kaç haftada tüm batıyı istilâ etmektedir.” Amerikan sineması, ister Hollywood‟un içinde ister dışında, her zaman doğal olarak ABD‟nin görüş, amaç ve hayallerini, özelliklerini, düzen ve düzensizliğini, sorunlarını, endişe ve umutlarını yansıttıysa bugün gündemde olan, kimi belirgin, kimi simgesel, kimi de yanılsamaya yönelik “mesajlar” kaçınılmaz bir şekilde aynı çizginin değişik örnekleridir.
Amerikan Sineması‟ndan Örnek Filmler
Amerika Birleşik Devletlerinin Masonik yapısına dayanarak, Amerikan Sineması‟nda Mason Sembollerinin bulunduğu varsayımıyla örneklem olarak seçilen beş film incelenmiştir. Film seçiminde, yapım şirketi, yönetmen, oyuncu ya da senarist gibi etkenler önemsenmemiş, filmlerdeki görsel semboller baz alınmıştır. 1959 yapımı olan edebiyat uyarlaması olan“Ben Hur” filmi hem yazarı hem yönetmeninin Mason olduğu araştırma sırasında öğrenilmiş ve film tez kapsamına alınmıştır. “Büyük Hazine-National Treasure” filmi Masonik bir dergide yayımlanan bir makaleye dayanarak, Masonik öğelerin açıkça yer aldığı bir film olduğu tespit edilmiş ve örneklem olarak seçilmiştir. “Da Vinci Şifresi-Da Vinci Code” ve “Saklı Seçilmişler-The Skulls” filmleri Mason sembollerini kullanan Masonik örgütleri (Siyon Örgütü ve Kurukafa Kemikler Örgütü) konu aldığı için incelenmiştir . “Lara Crof:Tomb Raider” filmi incelenen iki ayrı kaynakta Masonik bir örgüt olan İllüminati ile bağlantılı olduğu ve Masonik semboller içerdiği bilgisine dayanılarak tez kapsamına alınmıştır.
Mason Bir Yazar ve Mason Bir Yönetmenden: “Ben Hur”
Mason araştırmacı yazar, Allen Roberts, satış rekorları kıran „Ben Hur‟ romanının yazarı, ünlü Güneyli General Lew Wallace‟in Mason olduğunu söyler. Roman, 1959 yılında Ünlü yönetmen William Wyler tarafından sinemaya uyarlanmıştır. İlginç olan, filmin yönetmeninin de Wallace gibi Mason olmasıdır. Bu roman, bazı Masonik düşüncelerin edebiyat alanındaki ifadesidir. Bu bilgiye dayanarak, filmin de bazı Masonik düşüncelerin sinema alnındaki ifadesi olabileceği varsayılarak film incelenmiştir. Film, Hz. İsa‟nın doğumu kabul edilen miladın başlangıcıyla başlar devam eden yaklaşık 30 yıllık dönemde Roma hâkimiyetindeki Yahudi toplumunu konu alır. Filmin sonunda İsa, Peygamber olduğunu ilan eder ve Romalılar tarafından katledilir. Filmdeki Roma tarzı mimari doku aynı zamanda Masonik mimari tarzıdır. Bunun yanında Yahudi toplumunda kullanılan bazı semboller de Masonlarca kullanılmaktadır. Bu filmin incelenmesinde karşılaşılacak sorun, incelenen simgelerin başka kültürlerce de kullanılıyor olması ve hangi delile dayanılarak Masonik olarak değerlendirileceğidir. Bu sembollerin Masonik olduğuna dair dayanağımız Prof. Dr. Alexander Piatigorsky‟nin Allen Roberts‟den yaptığı alıntıdır. “Ben Hur”, en iyi film, en iyi yönetmen, en iyi aktör, en iyi yardımcı aktör, en iyi sanat yönetmeni, en iyi ses kaydı, en iyi kameraman en iyi kostüm en iyi film müziği dalları başta olmak üzere, 1960 yılında 12 dalda Oskar kazanarak ödül rekoru kırmıştır. Filmin o dönemde yankı uyandıran bir özelliği de oyuncularından, Musevi asıllı aktris Haya Harareet‟in sinemayı bırakarak İsrail ordusuna kaydolmuş olmasıdır.
Filmin Künyesi:
Tür : Tarihi Film
Yönetmen : William Wyler
Senaryo : Karl Tunberg , General Lew Wallace‟ın romanından uyarlama
Görüntü Yönetmeni : Robert L. Surtees
Müzik : Miklos Rozsa
Yapım Şirketi: Metro Goldwyn Mayer
Yapım yılı : 1959
Süre: 212‟
Oyuncular
Charlton Heston (Judah Ben-Hur), Haya Harareet (Esther), Stephen Boyd (Messala), Hugh Griffith (Sheik Ilderim), Jack Hawkins (Quintus Arrius),Martha Scott (Miriam), Cathy O’Donnell (Tirzah), Sam Jaffe (Simonides)
Konusu
Zengin Yahudi Prens Judah Ben Hur, yıllar sonra çocukluk arkadaşı Romalı Generel Messala ile buluşur. Yıllardır görüşememenin özlemiyle iyi vakit geçiren eski dostların; siyasi görüşlerindeki farklılıklar nedeniyle, yolları ayrılır. Messala Judah‟dan Roma hâkimiyetine başkaldıran Yahudileri ihbar etmesini ister. Ben Hur eski dostuna destek vermeyeceğini söyler. Bu arada Judah, kölesi Simonides‟in kızın Esther‟e âşık olur, ne yazık ki Ester nişanlıdır. Judah, yeni Romalı Valinin şehre gelişini evinin üst katından izlerken, bir kaza sonucu çatıdan düşen kiremitler nedeniyle Vali yaralanır. Bu olayda Judah suçlanır. Messala arkadaşının suçsuz olduğunu bilmesine rağmen kendisini kürek mahkûmu olarak Kudüs‟ten uzaklaştırır. Judah Ben Hur, üç yılı aşkın bu mahkûmiyeti sırasında intikam almaya yemin eder. Roma Konsülü Quintus Arrius‟un gemisinde kürek mahkûmu iken bir deniz savaşında Konsül Arrius‟un hayatını kurtarır. Sezar bu kahramanlığından ötürü Judah‟ı bağışlar ve Quintus Arrius onu manevi oğlu ilan eder. Kendisinin kürek mahkûmu olmasının ardından tutuklanıp zindana atılan annesi ve kız kardeşini kurtarmak için Kudüs‟e geri döner. Henüz evlenmemiş olan Esther‟le karşılaşır. Esther Judah‟ın intikamından vazgeçmesini ve peygamberliğini ilan eden İsa‟nın sözlerini dinlemesini ister. Judah, Messala‟ya gider ve annesiyle kız kardeşini bulmasını ister. Judah‟ın annesi ve kız kardeşi yıllardır zindandadır ve cüzama yakalanmışlardır. Judah‟a onların öldüğü söylenir. Judah bir Arap at yarışçısının ısrarı üzerine Messala ile arenada yarışmaya karar verir. Bu yarışı kazanırsa intikamını almış olacaktır. Messala‟yı yener. Kazada ağır yaralanan Messala, Judah‟a, annesi ve kız kardeşinin cüzamlılar vadisinde yaşadığını söyler ve ölür. Annesi ve kız kardeşinin öldüğünü sanan Judah için bu haber ikinci büyük acı olur. Onları bulur. Bütün bunlar olurken İsa‟nın çevresinde ona inanan insanların sayısı her geçen gün artmaktadır. Bundan rahatsız olan Romalılar onu yakalar ve yargılayıp çarmıha gerer. Judah ve ailesi İsa‟ya iman ederler. Bunun sonucunda bir mucize olur; Judah‟ın annesi ve kız kardeşi cüzam hastalığından kurtulur. Tüm zamanların en önemli filmlerinden biri olan Oskar ödüllü yapım, zamanının da en pahalı filmi olma unvanına sahiptir.
Mason Kimliğini Gizlemeyen Bir Film: “Büyük Hazine- National Treasure”

Original Cinema Quad Poster - Movie Film Posters
Original Cinema Quad Poster – Movie Film Posters

Büyük Hazine Filmi, Mason sembollerinin ve Mason karakterlerin açıkça yer aldığı, Masonik bir filmdir. Masonlara özel yayın yapan “Tesviye” dergisinin internetten yayımlanan sayısında, “Bize Göre Bir Film” adıyla yer alan makalede, filmde yer alan Masonik sembol ve mesajlar anlatılmaktadır. Bu makaleden hareketle, filmde yer alan semboller ve Masonik anlamları incelenmiştir.
Filmin Künyesi:
Tür : Aksiyon / Macera
Yönetmen : Jon Turteltaub
Senaryo : Jim Kouf , Cormac Wibberley , Marianne Wibberley
Görüntü Yönetmeni : Caleb Deschanel
Müzik : Trevor Rabin , Paul Linford
Yapım Şirketi: Walt Disney Pictures
Yapım yılı : 2004
Süre: 100‟
Oyuncular
Nicolas Cage (Benjamin Franklin Gates), Diane Kruger (Abigail Chase),
Justin Bartha (Riley Poole),Sean Bean (Ian Howe),Jon Voight (Patrick Gates),
Harvey Keitel (Sadusky), Christopher Plummer (John Adams Gates),
David Dayan Fisher (Shaw)
Konusu
Benjamin Franklin Gates (bu adı, ailesinin, ABD‟nin kuruluşunda rol alan Mason Başkan Benjamin Franklin‟e olan hayranlığından dolayı almış olsa gerek), çocukken tavan arasındaki gizli bir sandıkta eski bir kitaba rastlar. Büyükbabası artık onun büyüdüğünü düşünerek ailesinin taşıdığı sırrı anlatır. Büyük büyükbabasına bir Mason tarafından Tapınak şövalyelerinin mirasının yeri hakkında ipucu verilmiştir. Gates ailesi yüzyılı aşkın zamandır bu hazinenin peşindedir. Benjamin de yıllarını bu hazineyi bulmaya adar. İpuçlarını takip eden Ben, hazinenin yerini gösteren haritanın Bağımsızlık Bildirgesi‟nin arkasında olduğunu anlar. Bu işe beraber başladığı Ian Howe Bağımsızlık bildirisini çalmak ister. Ben ona engel olmaya çalışır. Devletin güvenlik kuvvetlerini bu hırsızlık senaryosuna inandıramayan Gates, Amerikan tarihinin önemli belgelerinden biri olan Bağımsızlık Bildirgesini Howe‟dan korumak için kendisi çalmak zorunda kalır. Bildirgenin arkasındaki görünmez haritadaki ipucunu ve diğer ipuçlarını takip ederek Trinity Kilisesinin altında saklanmış olan „Büyük Hazine‟yi bulur. Dünya mirası olduğuna inandığı hazineyi dürüst bir Mason olarak devlete bağışlar. Ödül olarak, bulduğu hazinenin %1‟ini kazanır.
Masonik Örgütlerden Siyon Örgütünü Konu Alan: “Da Vinci Şifresi -The Da Vinci Code”
Bu filmde “Siyon Örgütü” Kutsal Kâse‟nin koruyucularıdır. Siyon Örgütü tarihte Masonlarla işbirliği içinde olmuştur. “Siyon Liderlerinin Protokolleri” adlı belgede Masonların da imzaları bulunmaktadır.
Filmin Künyesi:
Tür : Polisiye, Gerilim, Dram
Yönetmen : Ron Howard
Senaryo : Akiva Goldsman , Dan Brown‟ın aynı adlı kitabından uyarlama.
Görüntü Yönetmeni : Salvatore Totino
Müzik : Hans Zimmer
Yapımcı Firma : Columbia Pictures Corporation
Yapım yılı : 2006
Süre: 149‟
Oyuncular
Tom Hanks (Robert Langdon), Jean Reno (Müfettiş Bezu Fache), Audrey Tautou (Sophia Neveu), Alfred Molina (Peder Aringarosa), Ian McKellen (Sir Leigh Teabing) , Paul Bettany (Silas)
Konusu
Simge bilimci Profesör Robert Langdon bir toplantı için Paris’e gelir. Konferans sonrası polis tarafından Louvre müzesine çağrılır. İsa’nın Son Yemeği tablosunun sergilendiği salonda bir cinayet işlenmiştir. Kanıyla cinayet mahalline şifreli ipuçları bırakan kurban, Langdon’u aynı gün telefonla aramış bulunan Müze Müdürü Jack Sonier‟dir. Sonier, torunu Sophia Neveu ve Langon‟a onların çözebileceği şifreler bırakmıştır. Kutsal Kâse‟nin peşinde olan Opus Dei piskoposu Peder Aringarosa, Polis Müfettişi Bezou Fache‟a Langdon‟un katil olduğunu söylemiştir. Opus Dei tarikatı Siyon tarikatının yüzyıllardır sakladığı „Kutsal Kase‟yi bulmak için Silas adındaki bir rahibe bu cinayeti işletmiştir. Fransız polisinin şifre çözme uzmanı Sophie Neveu büyükbabası Sonier‟le yıllardır görüşmemektedir. Ancak o da cinayet günü büyükbabasından bir mesaj almıştır. Langdon‟u polisin elinden kurtarır ve büyükbabasının kendilerine bıraktığı şifreyi çözmeye çalışırlar. Onların da ulaşmaya çalıştıkları şey „Kutsal Kase‟dir. Kutsal Kâse İsa‟nın eşinin mezarıdır. İsa‟nın devam eden soyunun varlığı ispatlanırsa, Hristiyan dünyası sarsılacak ve kilisenin itibarı kalmayacaktır. İpuçları ve şifreler Neveu ve Langdon‟u İskoçya‟daki Rosslyn Şapeline kadar götürür. Burada Sophie, büyükbabası sandığı Sonier‟in, koruyucusu olduğunu kendisinin de, „Kutsal Kan‟ı taşıyan, İsa‟nın son torunu olduğunu öğrenir. Ancak İsa‟nın eşi Magdalalı Meryem şapelde değildir. Langdon O‟nun daha sonra Fransa‟da Louvre Müzesinde saklı olduğunu keşfeder.
Kurukafa ve Kemikler Örgütü‟nün İçyüzü: “Saklı Seçilmişler- The Skulls”
The-Skulls-Trilogy--Front-Cover-34505

Bu film Yale Üniversitesi‟nde kurulmuş olan gizli örgüt “Kurukafa ve Kemikler”i konu almaktadır.
Filmin Künyesi:
Tür: Gerilim
Gösterim Tarihi : 8 Aralık 2000
Yönetmen : Rob Cohen
Senaryo : John Pogue
Görüntü Yönetmeni : Shane Hurlbut
Müzik : Randy Edelman
Yapım Şirketi: Original Film
Yapım yılı: 2000
Süre: 106‟
Oyuncular :
Joshua Jackson (Lucas “Luke” McNamara), Paul Walker (Caleb Mandrake), Hill Harper (Will Beckford), Leslie Bibb (Chloe Whitfield), Christopher McDonald (Martin Lombard) , Steve Harris (Detektif Sparrow), William Petersen (Ames Levritt), Craig T. Nelson (Litten Mandrake), David Asman (Jason Pitcairn), Scott Gibson (Travis Wheeler), Nigel Bennett (Dr. Rupert Whitney)
Konusu:
Film şu sözlerle başlar: “Bazı Ivy Ligi kolejlerinde her sene bir grup elit öğrenci gizli topluluklara katılmaları için seçilirlerdi. Üniversitelerdeki erkek gruplarının aksine bu grup geleceğin liderlerini oluştururken yaptıklarını herkesten gizlerlerdi. Üç Amerikan Başkanının bu topluluğa üye olduğu bilinmektedir.” Yaklaşık 200 yıldır artık bir gelenek haline gelmiş olan en iyilerin seçimi Amerika‟nın bildiği fakat asla gün yüzüne çıkarmadığı gerçeklerden biridir. Bu çok gizli ve özel gruplar her yıl başarılı üniversitelerin en iyi öğrencilerinde seçtiği %1‟lik bir kısmını üye kabul eder ve onları geleceğinin bir teminatı olarak yetiştirir. Bu gruplardan biri de The Skulls – Kurukafalar‟dır Luke McNamara (Joshua Jackson) için de böylesine gizli fakat seçkin bir topluluğa üye olmak hayallerinin gerçekleşmesi demektir. En büyük arzusu olan Hukuk okuluna girebilmek için yeterli parası yoktur.
Bu gruba girebilmesi için yeterli özelliklere sahiptir: Okulda gözde bir öğrencidir. Başarılı bir sporcu ve azimli bir gençtir. Nihayet hayali gerçekleşir ve Kurukafa‟lara kabul edilir. Hesabına yüklüce bir para yatırılır, pahalı bir araba verilir ve hayalini kurduğu okula kaydolur. Ancak Kurukafa olduğunu gizleyecek, onlara ait sırları ölümü pahasına saklayacaktır. Kısa bir süre sonra, en samimi arkadaşı intihar eder. Bunun intihar değil bir cinayet olduğunu anlayan McNamara, olayı çözmeye çalışır. Araştırmaları sonucu arkadaşının Kurukafa‟ların gizli mabedine girdiği için öldürüldüğünü anlar ve bu gruptan kurtulmanın yollarını arar. Kurukafalar‟ın ileri gelenlerinden Ames Levritt ona yardım eder . Kurukafaların dış dünyadaki kanunlardan önde tuttukları kuralları vardır. McNamara bu kuralları kullanarak Kurukafalar‟dan kurtulur.
Amerikan Tarzı Bir Aksiyon Filmi: Lara Croft: Tomb Raider
Lara-Croft-Tomb-Raider-2001

Lara Croft: Tomb Raider filmi aynı adlı bilgisayar oyunundan uyarlanan bir filmdir. Tezin araştırma safhasında, filmin, Masonik özellikler taşıyan İllüminati adlı örgütü konu alması nedeniyle, ezoterik örgütlerle ilgili kaynaklarda yer aldığını görülmüş ve bu veriler ışığında film incelenmiştir. “İllüminati, dünyayı kontrol altına almaya çalışan, iyi giyimli toplumun yüksek sınıflarından kötü adamlar olduğu bu filmde görülüyor.”
“İllüminati anahtar görevi görecek olan (…) saatin ve Üçgen taşın parçalarının peşindedir(…) Tıpkı Yahudilerin, Evanjelistlerin ve İllüminatinin günümüzde, Hz. Musa‟nın M.Ö. 1458‟de yaptırdığı 90 cm. boyundaki 3 parçaya bölünmüş pirinçten yılanı bulup dünyaya hükmetmek istemeleri gibi.”
Filmin Künyesi:
Tür : Macera
Yönetmen : Simon West
Senaryo : Patrick Massett , Simon West , John Zinman
Görüntü Yönetmeni : Peter Menzies Jr.
Müzik : Bono , Trent Reznor , Adam Clayton
Yapım yılı : 2001
Yapım şirketi: Paramount Pictures
Süre: 100‟
Oyuncular
Rachel Appleton, Leslie Phillips, Daniel Craig, Noah Taylor (Bryce), Angelina Jolie (Lara Croft), Iain Glen (Manfred Powell), Jon Voight (Lord Richard Croft) , Chris Barrie (Hillary the Butler)
Konu
Lara Croft, aristokrat bir İngiliz ailesinin seçkin okullarda eğitim görmüş kızıdır. Rahat bir hayat yerine macerayı seçmiştir. Dünyanın her yerindeki en tehlikeli ve esrarlı mekânları ziyaret edip, kayıp hazineler ve uygarlıkları keşfetmektedir. Annesini hiç tanımamış, babasını küçük yaşta kaybetmiştir. Sayısız lisanı ana dili gibi konuşabilen genç ve güzel kadın dövüş sanatlarında da ustadır. 5000 yılda bir gerçekleşen 9 gezegenin aynı hizaya geldiği güne bir hafta kala 15 Mayıs günü çalışmaya başlayan esrarengiz bir saati evinde bulur. Bu saatin üzerinde çok açılı göz olan bir üçgen bulunmaktadır. Saat aslında bir anahtardır. Antik çağlardan kalma üçgen bir taş zamanında kötü ellerde büyük bir yok oluşa sebep olduğu için ikiye bölünmüş ve bir parçası dünyanın uzak bir köşesine saklanmıştır. İki parçayı doğru olarak bir araya getiren kişi zamana ve dünyaya hükmetme gücü kazanacaktır. Üçgenlere ulaşmak için bu saat gerekmektedir. İllüminati isimli gizli cemiyet üçgen taşın parçalarının peşindedir ve bunun için Powell adlı bir adamı görevlendirmiştir. Powell, saati Lara‟dan çalar. Lara Croft gezegenlerin aynı hizaya gelmesine az bir süre kala babasının sakladığı önemli sırrı öğrenir. Babası üçgenin İllüminati adlı örgütün eline geçmesini önlemesini istemektedir. Lara, babasının eski bir İllüminati üyesi olduğunu daha sonra öldürüldüğünü öğrenir. Babasını çok özlemektedir. Powell, üçgen taşı ele geçirmesine yardım ederse elde ettiği güçle ona babasını geri getirmede yardımcı olacağını söyler. Lara kabul etmiş görünür. Üçgen ellerine ulaştığında Lara O‟nu alır ve zamanda yolculuk ederek babasına ulaşır. Babası üçgeni yok etmesi konusunda ısrar edince üçgen taşı yok eder.Yararlanılan Kaynaklar :
Kaynak
Mestinaz Gündaş , Amerikan Sineması ‘ nda Mason Sembolleri Ve Anlamları
 
*Bu çalışmanın tüm hakları, Mestinaz Gündaş’a aittir.
*Bizimle iletişime geçmek için: [email protected]

Ömer Burak Karatay

Uzun zamandır bildiklerini siz değerli kullanıcılarımıza aktarmaktan mutluluk duyan, araştırıp öğrendikçe bu siteye yazıp diğer insanların da bilgilenmelerini sağlamaktan zevk alan bir yönetici ve yazar. Ekonomi alanındaki gelişmeler / bilgilendirici metinler için www.ekodemi.com'a davetlisiniz. Bizlere her türlü fikir, istek ve şikayetlerinizi [email protected] üzerinden; markalarınızı değerlendirmek ve binlerce tekil kullanıcıya reklamınızı yapmak için [email protected] adreslerinden benimle iletişime geçebilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen reklam engelleyiciyi devre dışı bırakarak bizi desteklemeyi düşünün