Trend

Çağımızın En Tehlikeli ve Korkutucu Hastalığı: Koronavirüs (COVID-19)

Coronavirüsü, hayvanlarda veya insanlarda hastalığa neden olabilecek büyük ve çok tehlikeli bir virüs ailesidir. Koronavirüsün, soğuk algınlığı, şiddetli akut solunum sendromu ve solunum yolu enfeksiyonlarıyla baş gösterdiği gözlemlenmiştir. İlk olarak Çin’in Wuhan kentinde 2019’un Aralık ayında görülmüştür ve bu zamana kadar bu hastalığın var olduğu bilinmemektedir.

Koronavirüs’ün en çok görülen belirtileri arasında yorgunluk, kuru öksürük ve ateş vardır. Bazı insanlarda ise burun akıntısı, ishal veya burun tıkanıklığı olarak da görülebilir. Genellikle hafif belirtilerle kendini gösteren bu hastalık, insanların 80%’i tarafından atlatılabilir, kesinlikle öldürücü denemez. Çoğu insan özel bakıma (tedaviye) ihtiyaç duymadan iyileşir. Bu virüse yakalanan her 6 kişiden yaklaşık olarak 1 tanesi nefes almakta güçlük çeker ve ağır hastalığa yakalanabilir. 60-65 yaş ve üzeri insanlarda ve kalp problemi, tansiyon veya diyabet gibi hastalıkları olan insanların hastalığı ciddi olarak geliştirme ihtimalleri daha yüksektir. Eğer sizin de nefes almada zorluk, öksürük, ateş gibi şikayetleriniz varsa, acilen tıbbi yardım almanız gerekmektedir.

Koronavirüs (corona virüsü) yayılma şekli oldukça basittir, öksürük veya nefes teması ile veya ağızdan bulaşabilir. Virüs bulaşan kişi etrafındaki cansız nesnelere de bulaştırabilir, nesnelere dokunarak virüs bulaştırabilir. Bu hastalığa yakalanan şahıslardan en az 1 metre uzak durmak gerekmektedir, solunum yolu ile bulaşabileceği için yaklaşmak çok tehlikelidir. Bu zamana kadar virüsün yayılma yollarıyla ilgili yapılan araştırmalarda virüsün asıl havada dolaşan solunum damlacıkları ile bulaştığı konusunda uzlaşılmıştır. Hastalığın ana bulaşma yolu öksürüktür. Hiç bir semptomu olmayan birisinden virüs kapma ihtimalimiz çok düşüktür. Hastalığa yeni yakalanmış kişiler sadece hafif belirtiler gösterirler, bu belirtiler günlük yaşamda da karşımıza çıkabilecek türden oldukları için hafif öksürük (sürekli olarak) ve ateşi olan kişilerden mümkün olduğunca uzak durmalıyız. Dünya Sağlık Örgütü’nün yaptığı açıklamalara göre enfekte bir kişinin dışkısından hastalık kapılma ihtimali, yani bu hastalığın dışkı yolu ile yayılma ihtimali yukarıda saydığımız ihtimallere göre çok daha küçük. Bizler ne olursa olsun, günlük hayatta yaptığımız temizliği en az iki katına çıkarmalı, banyoyu kullandıktan sonra, yemeklerden önceleri ve sonraları kesinlikle ellerimizi bol su ve sabun ile temizlemeliyiz. Bu süreyi en az 20 saniye olarak belirlemek, el temizliği açısından en iyisi olacaktır. Günlük hayatımızda yaygın olarak kullandığımız cep telefonu ve cüzdanlarımızın temizliği de aşırı derecede önemlidir, günde 1-2 kez telefonumuzu ve cüzdanımızı temizlemeyi de unutmamalıyız.

Normal şartlarda, bulunduğunuz bölgede salgın yok ise, yakalanma ihtimaliniz oldukça düşüktür. Uçak seferlerinin yasaklanmasından da anlaşılabileceği üzere, genel olarak virüs olan yerlerden, virüs olmayan yerlere gelen kişiler ile bu hastalık taşınabilir. Artık Koronavirüs’ün yaygın olduğu tüm Dünya ülkeleri belli, bize düşen ise salgının yoğun olduğu yerlerden uzak durmak, temizliğimize dikkat etmek, semptomlar gördüğümüz kişilerden en az 1 metre uzak kalmak. Ülkeler virüs için kendilerince önlemler almışlardır. Son olarak Türkiye’mizde de görülen bu hastalık oldukça ciddi bir hastalık olduğu için, kesinlikle bize yapılan uyarılara uymalı, gerektiğinde evimizden dahi çıkmamalıyız. Baktığımızda Çin ve diğer bazı ülkelerde kontrol altına alındığı yerler olmuştur, yayılma olasılığı düşürülmüştür. Ancak yeni salgınlar da ortaya çıkabileceği için gideceğiniz, gitmeyi düşündüğünüz yerin salgın ile ilgili bilgilerine sahip olmanız, çok zaruri bir durum değilse, gitmekten vazgeçmeniz gerekir.

 

Dünya Sağlık Örgütü, hastalığın durumu hakkında günlük olarak bilgilendirmeler paylaşmaktadır. COVID-19 enfeksiyonuna bağlı hastalık, çocuk ve gençler (yetişkinler) için genel olarak hafif şekilde, ölüm riski ortaya çıkarmadan geçirilir. Fakat yine de ciddi hastalığa da neden olabilir; yakalanan her 5 kişiden yaklaşık 1 tanesinde hastane bakımı gerekebilir. İnsanların bu hastalık karşısında endişelenmesi oldukça normaldir, Fakat bu endişelerimizi arkadaşlarımızı, yakın çevremizi, ailemizi ve kendimizi bu hastalıktan korumak adına harekete geçirmeliyiz. İlk ve en önemli olarak el, ağız temizliği ve solunum temizliği. Yukarıda da belirttiğimiz gibi hastalığın bulaşmasının en yaygın yolu ağız yoludur. Ağızdan çıkan nefes kabarcıkları, oksijen bu virüsün bulaşması için ana unsurdur. ikinci olarak toplantılar, seyahatler ve toplu olarak gerçekleştirilecek şeylere getirilen kısıtlamalar da dahil olmak üzere yerel sağlık otoritelerimizin bizlere olan tavsiyelerini kesinlikle takip etmeliyiz.

Maskeler, virüsten korunmak için kullanılan ve tavsiye edilen ekipmanlardır. Fakat yanlış kullanım kesinlikle bir faciaya dönüşebilir. Maske kullanımı sadece hastane bakım görevlileri, sağlık görevlileri, öksürük veya ateş gibi semptom sahibi kişiler tarafından yapılmalıdır. Maske ile temas etmeden önce maske kesinlikle dezenfekte edilmelidir. Maske her ne kadar yeni paketinden çıkmış olsa da, üzerinde bir delik veya bir leke olma ihtimaline karşı iyice inceleyin. Maskenin alt ve üst taraflarını belirleyin, yüzünüze doğru şekilde takın. Metal şerit veya sert tarafı burnunuzun şekline göre ayarlayın, alt kısmı aşağı doğru çekin, bu sayede ağız ve çene bölgeniz kaplanmış olur. Maske ile işiniz bittikten sonra çıkarırken, yüksek ihtimalle kontamine olmuş taraflarına dokunmamak için yüzünüzden ve giysilerinizden uzak tutarak kulakların arkasında kalan elastik halkaları çıkarın. Maske ile işiniz bittikten sonra her tarafı kapalı bir kutu kullanarak atın. Hemen ellerinizin hijyenini sağlayın. El dezenfektesinin en etkili yöntemi alkol bazlı temizleyicilerdir. Eğer elinizde gözle görülür şekilde kir var ise, sabun ile temizlik yapmanız gerekir. Coronavirus türkiye ve coronavirus dünya ile ilgili son gelişmeleri internette artık sıça rastladığımız coronavirüs map’ler (coronavirus haritası) üzerinden öğrenebilirsiniz.

 

Kaynak: Steve Helmann - Koronavirüs Hakkında

 

 

Ömer Burak Karatay

Uzun zamandır bildiklerini siz değerli kullanıcılarımıza aktarmaktan mutluluk duyan, araştırıp öğrendikçe bu siteye yazıp diğer insanların da bilgilenmelerini sağlamaktan zevk alan bir yönetici ve yazar. Ekonomi alanındaki gelişmeler / bilgilendirici metinler için www.ekodemi.com'a davetlisiniz. Bizlere her türlü fikir, istek ve şikayetlerinizi [email protected] üzerinden; markalarınızı değerlendirmek ve binlerce tekil kullanıcıya reklamınızı yapmak için [email protected] adreslerinden benimle iletişime geçebilirsiniz.

İlgili Makaleler

2 Yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen reklam engelleyiciyi devre dışı bırakarak bizi desteklemeyi düşünün